Home Conferences - Seminars Archive Θεσσαλονίκη, 2008: Διεθνές συνέδριο: Το Ολοκαύτωμα ως τοπική ιστορία: Παρελθόν και παρόν μιας πολύπλοκης σχέσης
Θεσσαλονίκη, 2008: Διεθνές συνέδριο: Το Ολοκαύτωμα ως τοπική ιστορία: Παρελθόν και παρόν μιας πολύπλοκης σχέσης
Συνέδρια - Ημερίδες - Archive
There are no translations available.

ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΩΣ ΤΟΠΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
Παρελθόν και παρόν μιας πολύπλοκης σχέσης
Θεσσαλονίκη, 5-8 Ιουνίου 2008

Πανεπιστήμιο Μακεδονίας


Πρόγραμμα Συνεδρίου

ΠΕΜΠΤΗ 5 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008

17.30-18.00: Έναρξη

18.00-20.00:

Στάθης Καλύβας (Yale University) Εισαγωγικές παρατηρήσεις

Christopher Browning (University of North Carolina) Το Ολοκαύτωμα ως τοπική ιστορία: Μνήμες των επιζώντων του στρατοπέδου καταναγκαστικής εργασίας του εργοστασίου Starachowice

Omer Bartov (Brown University) Οι μαρτυρίες ως ιστορικά τεκμήρια: Το Ολοκαύτωμα ως  γενοκτονία μιας κοινότητας, Ανατολική Γαλικία, 1941-44


20.00-21.00: Δεξίωση

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008

09.00-11.00:

Αίθουσα A: Γκρίζες ζώνες I: Αμέτοχοι παρατηρητές, συνεργάτες και αυτουργοί

Πρόεδρος: Atina Grossmann

 

Diana Dumitru (University Ion Creanga) Το Ολοκαύτωμα στη Βεσσαραβία και την Υπερδνειστερία: Φέρνοντας τον τοπικό πληθυσμό στο επίκεντρο της αφήγησης

Laszlo Csosz (University of Szeged) «Στρατιώτες των μετόπισθεν»: Οι πολίτες και το Ολοκαύτωμα σε μια ουγγρική επαρχία, 1944. Μια συγκριτική μελέτη

Borbala Kriza (Institut d’Etudes Politiques - Sciences Po, Paris) «Δεν ξέραμε πως θα τέλειωνε έτσι» - Αμέτοχοι παρατηρητές του ολοκαυτώματος στην ουγγρική πόλη Koszeg

 

Αίθουσα B: Πορείες θανάτου και καταδίωξη

Πρόεδρος: Νίκος Μαραντζίδης

 

Marc J. Masurovsky (US Holocaust Memorial Museum) Ανατομία των «πορειών θανάτου», Ιανουάριος-Μάιος 1945

Simone Giglioti (Victoria University) Ορατά θύματα: Η τοπική διακίνηση των αιχμαλώτων στις «πορείες θανάτου»

Dragan Cvetkovic (Μουσείο των θυμάτων γενοκτονίας, Σερβία) Ο διωγμός των Εβραίων στο Ανεξάρτητο Κράτος της Κροατίας. Μια απόπειρα ποσοτικής αποτίμησης


11.00-11.30: Διάλειμμα

11.30-13.30

Αίθουσα A: Γκρίζες ζώνες II: Σωτήρες και αυτουργοί

Πρόεδρος: Tony Molho

 

Michal Unger (Bar Ilan University) Αναζητώντας άλλοθι: Ο Hans Biebow και η διάσωση τριών ομάδων Εβραίων από το γκέτο του Λοτζ (1944-1945)

Renee Poznanski (Ben Gurion University) Ο αντιστασιακός τύπος στη Γαλλία και ο διωγμός των Εβραίων

David Barnouw (Netherlands Institute for War Documentation) Rapenburgerstraat: Στο κέντρο της εβραϊκής συνοικίας

 

Αίθουσα B: Αντισημιτισμός και Ολοκαύτωμα στο τοπικό επίπεδο

Πρόεδρος: Ρένα Μόλχο

 

Gerhard Botz (University of Vienna) Το παράδειγμα της Βιέννης: Λαϊκός αντισημιτισμός, «αρνητική κοινωνική πολιτική» και η οργάνωση του διωγμού των Εβραίων

Στράτος Δορδανάς (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) «Έλληνες Εξοντώστε Εβραίους» (ΕΕΕ): Αντισημιτισμός και εθνικοσοσιαλισμός στη μεσοπολεμική Μακεδονία

Guus Meershoek (Twente University) Ο διαχωρισμός των Εβραίων του Άμστερνταμ (1940-1943)

 

13.30-15.30: Διάλειμμα

 

15.30-17.30

Αίθουσα A: Το Ολοκαύτωμα στην Ελλάδα I

Πρόεδρος: Hagen Fleischer

 

Γιώργος Θ. Μαυρογορδάτος (Πανεπιστήμιο Αθηνών) Η ελληνική περίπτωση: Υπεράσπιση ή αφομοίωση;

Φίλιππος Κάραμποτ (King’s College) Η απάντηση των «εθνικών» στις διώξεις και την εκτόπιση των Εβραίων από τους Ναζί: Η ελληνική περίπτωση

Βασίλης Ριτζαλέος (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) Η ορθόδοξη Εκκλησία της Θεσσαλονίκης και το Ολοκαύτωμα

 

Αίθουσα B: Τοπική αστυνομία

Πρόεδρος: Christopher Browning

 

Ana Antic (Columbia University) Οι αστυνομικές δυνάμεις στην Κατοχή: Η Φρουρά του Σερβικού Κράτους και τα εθελοντικά σώματα στο Ολοκαύτωμα

Johannes Houwink ten Cate (University of Amsterdam) Η ναζιστική διοίκηση στη Δ. Ευρώπη και οι τακτικές αστυνομικές δυνάμεις στις κατεχόμενες ή ελεγχόμενες από το Γ' Ράιχ χώρες

Ivan Ermakoff (University of Wisconsin) Γενικό πλαίσιο και εφαρμογή: Συγκριτική μελέτη της εμπλοκής της γαλλικής αστυνομίας στη μεταφορά των Εβραίων το 1942

 

17.30- 18.00: Διάλειμμα


18.00-20.00

Αίθουσα A: Το Ολοκαύτωμα στην Ελλάδα II

Πρόεδρος: Ιωάννης Στεφανίδης

Έφη Βουτυρά (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας) Ολοκαύτωμα και Αντίσταση στη Θεσσαλία: Στρατηγικές επιβίωσης και πρακτικές αντίστασης των επιζησάντων Εβραίων του Βόλου κατά τη διάρκεια της Κατοχής

Έλλη Λεμονίδου (Paris IV-Sorbonne) Οι Εβραίοι της Ξάνθης και της Κομοτηνής: Ένας κόσμος που χάθηκε

Γιάννης Σακκάς (Πανεπιστήμιο Αιγαίου) Οι Εβραίοι της Ρόδου και το Ολοκαύτωμα

 

Αίθουσα B: Δωσίλογοι

Πρόεδρος: Νίκος Ζάικος

 

Tal Brutmann (EHESS) Ξεπερνώντας το «μετριοπαθές» Βισύ: Οι ακραίοι Γάλλοι συνεργάτες και η «Τελική Λύση» στη Γκρενόμπλ

Tim Cole (University of Bristol) Συνεργασία, συμβιβασμός και ανταγωνισμός σε τοπικό επίπεδο: Η εφαρμογή του Ολοκαυτώματος στην Ουγγαρία

Alexander Korb (Humboldt University at Berlin, Germany) Διαπλεκόμενες γενοκτονίες: Βιαιότητες κατά Σέρβων, Εβραίων και Ρομά στο Ανεξάρτητο Κράτος της Κροατίας, 1941-45

 

20.00-21.00: Δεξίωση


ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008

09.00-11.30

Αίθουσα A: Μνήμες και μεταπολεμικός εθνικός διάλογος

Πρόεδρος: Henry Rousso

 

Dominique Frischer (ερευνήτρια) Σιωπή και ανοικοδόμηση: Τρεις γενιές τρεις χώρες μοιράζονται το Ολοκαύτωμα: Γαλλία, ΗΠΑ, Ισραήλ

Filippo Focardi (University of Padova) Η μνήμη του Ολοκαυτώματος και ο φασιστικός αντισημιτισμός στην Ιταλία

Atina Grossmann (Cooper Union) Πού είναι το Feldafing; Συναντήσεις ανάμεσα σε επιζώντες Εβραίους και ηττημένους Γερμανούς στον αμερικανικό τομέα της κατεχόμενης Γερμανίας

Jeffrey Olick (University of Virginia) Γιατί ο εκδικητής άγγελος ήταν Εβραίος

 

Αίθουσα B: Τοπικές και εθνικές πολυπλοκότητες

Πρόεδρος: Omer Bartov

 

Martin Dean (US Holocaust Memorial Museum) Γκετοποίηση, συνεργασία και εβραϊκές περιουσίες: Συγκριτική μελέτη τοπικών περιπτώσεων στη Λιθουανία, την Ουκρανία και την Πολωνία

Anatoly Podolsky (Ουκρανικό Κέντρο Σπουδών για το Ολοκαύτωμα) Το Ολοκαύτωμα στην Ουκρανία

Emil Kerenji (University of Michigan) Το Ολοκαύτωμα και η σερβική ιστορία: Ταραγμένες ιστοριογραφίες

 

11.30-14.30: Ξενάγηση στα εβραϊκά μνημεία της Θεσσαλονίκης

 

14.30-16.15: Διάλειμμα

 

16.15-18.15

 

Αίθουσα A: Η επιστροφή και το θέμα των περιουσιών

Πρόεδρος: Jeffrey Olick

 

Anne Grynberg (Sorbonne, Paris I University) Η απόδοση των περιουσιών στη Γαλλία

David Bankier (International Institute for Holocaust Research) Αντιδράσεις στην προοπτική επιστοφής των Εβραίων μετά το Ολοκαύτωμα

H. Klamkova και K. Kralova (Πανεπιστήμιο Καρόλου, Πράγα) Από την καταστροφή σην αποζημίωση. Στοχασμοί για το Ολοκαύτωμα στη μεταπολεμική Ελλάδα και Σλοβακία

 

Αίθουσα B: Μνήμες

Πρόεδρος: Νίκος Δεμερτζής

 

Mikhail Tyaglyy (Ουκρανικό Ινστιτούτο Ιστορίας) Πέρα από την εβραϊκή ρίζα: Στρατηγικές επιβίωσης των Εβραίων της Κριμαίας. Ο σχηματισμός της μεταπολεμικής ταυτότητας ως αποτέλεσμα του Ολοκαυτώματος

Joanna Michlic (Lehigh University) Η «άγουρη μνήμη» του πολέμου: Η ανάγνωση των πρώιμων μεταπολεμικών μαρτυριών παιδιών

Andrea Peto (Central European University) Μνήμες σε σύγκρουση: Ιστορία και ανάμνηση της μαζικής σφαγής της 15ης Οκτωβρίου 1944 στη Βουδαπέστη

 

18.15-18.30: Διάλειμμα

 

18.30-20.30

 

Αίθουσα A: Μεταπολεμικές αντιλήψεις και διακανονισμοί

Πρόεδρος: Δημήτρης Κερίδης

 

Hagen Fleischer (Πανεπιστήμιο Αθηνών) Η Shoah και πλευρές της «Vergangenheitsbewaeltigung»

Ευάγγελος Χεκίμογλου (ερευνητής) Ο Max Merten στην παράδοση των Θεσσαλονικέων

Bernward Dorner (Centre for Anti-Semitism Studies, Berlin) Στη χώρα των αυτουργών: Το Ολοκαύτωμα και η αντίληψή του [ως παράδειγμα]. Το παράδειγμα του Ντύσελντορφ

 

Αίθουσα B: Τοπική πολιτική

Πρόεδρος: Στάθης Καλύβας

 

Jeffrey Kopstein (University of Toronto) και Jason Wittenberg (University of California, Berkeley) Υποκινώντας το μίσος; Τοπική πολιτική και ο διωγμός των Εβραίων στην Πολωνία

Florent Brayard (Centre Marc Bloch) Η πολιτική για τους αλλοδαπούς Εβραίους κατά τη διάρκεια του πολέμου στην Ευρώπη: Μια σύγκριση

Jean-Francois Berdah (University of Toulouse II-Le Mirail) Η Ισπανία του Φράνκο έσωσε τους Εβραίους; Το εβραϊκό ζήτημα στο πρώτο μισό του 20ού αιώνα

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 8 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008

09.15-11.15

Αίθουσα A: Μνημονεύσεις

Πρόεδρος: Έφη Βουτυρά

 

Εσθήρ Σολομών (Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης) Ελληνικά Εβραϊκά μουσεία και η συλλογική μνήμη του Ολοκαυτώματος

Παναγιώτης Μπίκας (Τελλόγλειο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης) Μνημεία του Ολοκαυτώματος: Ένα μνημείο για τους Ελληνες Εβραίους της Θεσσαλονίκης

Jovan Byford (Open University, United Kingdom) Μνήμη και λήθη του Semlin Judenalger: Η μνήμη του Ολοκαυτώματος στη Σερβία, 1945-2005

 

11.15-11.30: Διάλειμμα

 

11.30-13.30:

 

Αίθουσα A: Τελικές παρατηρήσεις

 

Atina Grossmann, Henry Rousso, Γιώργος Μαυρογορδάτος, Hagen Fleischer, Στάθης Καλύβας, Jeffrey Olick

 

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Δίκτυο για τη Μελέτη των Εμφυλίων πολέμων, Hellenic Studies Program, Yale University, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας 

ΧΟΡΗΓΟΙ: Fondation pour la Memoire de la Shoah, Παρίσι, Hellenic Studies Program, Yale University, Εβραϊκή Κοινότητα Θεσσαλονίκης, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Goethe Institut, Θεσσαλονίκη, Instituto Italiano di Cultura, Θεσσαλονίκη, Εκδόσεις Επίκεντρο.

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ: Omer Bartov, Brown University, Christopher Browning, University of North Carolina, Στάθης Καλύβας, Yale University, Νίκος Μαραντζίδης, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Ρένα Μόλχο, Πάντειο Πανεπιστήμιο, Henry Rousso, Centre National de la Recherche Scientifique.

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ: Γιώργος Αντωνίου, Yale University, Στράτος Δορδανάς, ΑΠΘ, Νίκος Ζάικος, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, Δημήτρης Κερίδης, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Νίκος Μαραντζίδης, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.

 

Πρόγραμμα Συνεδρίου PDF(PDF)
Πρόσκληση Συμμετοχής PDF(PDF)